A pályázat fő célja, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum a balassagyarmati MNM Palóc Múzeuma, a losonci Nógrádi Múzeum és Galéria, a füleki Füleki Vármúzeum, a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum és a szécsényi MNM Forgách–Lipthay Kastélymúzeuma intézményekkel együttműködve azok kiállító helyiségeiben hozzanak létre kiállításláncolatot, Petőfi körút 200 címmel.
Az emlékév tematikájához kapcsolódva olyan kiállításláncolat valósul meg, amelyben Petőfi 1845. évi utazására alapozunk, az ezáltal kijelölt városok múzeumai a helyszínek, ezek részkiállításai egymás folytatásai, és egyéb ösztönzőkkel is az a törekvés, hogy a látogató, mintegy Petőfi nyomában, bejárja a teljes kiállítási láncot, tehát mindegyik múzeumot, mindegyik várost fölkeresse. Mind az öt múzeumi helyszínen időszaki részkiállítást valósít meg, benne szorosan kötődő virtuális kiállítással. Utóbbi révén Petőfi korából számos helyi, és térségbeli muzeális, épített, illetve természeti örökséget tudunk bemutatni, amit a költő látott és láthatott. Tehát célunk, hogy együttesen olyan múzeumi utazást kínáljunk a látogatóknak, amely láncolata révén föltárja Nógrád és Gömör szépségeit részelteti benne a láncolatot felkeresőket, és különféle ötletekkel bevarázsolja a résztvevőket a 19. század első felének természetközeli életmódjába, Petőfi verseken át is az ember heroikus, életigenlő hivatásába.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A kiállítás-sor mind az öt egysége a Petőfi életmű közelmúltbeli és jelenkori értelmezéseit állítja középpontba. A programban kiemelt szerepet kap Petőfinek és korának utóélete, emlékezetkultúrában betöltött szerepe, a művészetekben, a folklórban és a kortárstársművészeti területeken való megjelenése. A nevezett magyarországi és szlovákiai magyar vonatkozású közgyűjteményekben őrzött, eddig feltáratlan, vagy kevésbé ismert tárgyi, képi és szellemi forrásokat szakembereink feldolgozzák, és új, a különböző korosztályi sajátosságokhoz igazodó, a széles körű hozzáférést könnyítő megoldásokat dolgoznak ki.