• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

turisticka_sezona

2025. március 14-én indul a turistaszezon a füleki várban, s egyben ekkor nyílik meg a „80 nap alatt a Föld körül” c. kiállítás a Bebek-torony 5. szintjén. A kiállítás különböző egzotikus műtárgyakat mutat be a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum gyűjteményéből, amelyek az 1850 és 1950 közötti időszakból maradtak fenn. Az intézmény gyűjteményében jelentős számban megtalálhatók Európán kívüli, egzotikus területekről származó tárgyak is. A 19. század második felében, valamint a 19. és 20. század fordulóján élő utazók, gyűjtők és múzeumi szakemberek nemcsak az adott régió vagy Magyarország sajátos tárgyait gyűjtötték, hanem értékes, külföldi tárgyak dokumentálásával is foglalkoztak. A műtárgyak különböző területekről származnak, beleértve Észak- és Dél-Amerikát, Afrikát, Ázsiát és Óceániát. A tulajdonosok neve sok esetben ismeretlen, viszont felfedik a gömör-kishonti arisztokrácia és polgárság utazási szokásait, valamint világképét. Másrészt ismert személyiségek neveit is megtaláljuk közöttük, mint például gróf Andrássy Manóét, aki utazásokat tett a Távol-Keletre, és a jellegzetes kalandvágyó életmódot prezentálja, továbbá Munkácsi Süteő István nagybirtokosét, Maróthy-Gömöry Margit színművésznőét, aki a misztikus keleti vallásfilozófia iránt érdeklődött, vagy Gedeon Tihamér vegyészmérnökét, kinek utazási motivációját a tudományos kutatás és felfedezések határozták meg. Az érdeklődők többek között láthatnak majd kínai „gyógyító” kardot, japán vázát és selyempapírra készült grafikákat, indiai kézi legyezőt és tőrt, afrikai fonott kosarat, dobot és hármas tőrt krokodilbőrből készült tokban, amerikai Kossuth-bankókat és más érdekességeket.

Bővebben: A „80 nap alatt a Föld körül“ c. kiállítás és a turistaidény megnyitója a füleki várban

pasztorelet_nograd_gomor

 A Füleki Vármúzeum szeretettel meghívja a néprajz szerelmeseit és minden érdeklődőt a „Pásztorélet Nógrádban és Gömörben“ című kiállítás megnyitójára, amelyre 2024. szeptember 25-én, 16:30 órától kerül sor a Bebek-toronyban. A kiállított tárgyak és fotók a losonci Nógrádi Múzeum és Galéria, a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum, a rozsnyói Bányászati Múzeum és a MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Palóc Múzeumának gyűjteményeiből, valamint Ivaničová Gretkától, Kalina Iréntől, Kósik Iréntől, Ďurov Jántól és Ladóczki Vilmostól származnak. Illés Gábor kurátor a tárlattal betekintést nyújt a pásztorok világába. A látogatók egy válogatás formájában tekinthetik meg a pásztorság tárgyi kultúrájának emblematikus elemeit: reprezentációs tárgyakat, a terelés, illetve tejfeldolgozás eszközeit, hangszereket és pásztortarisznyákat.

Bővebben: A „Pásztorélet Nógrádban és Gömörben“ című kiállítás megnyitója

Egypt_dar_Nilu

 

A Bebek-bástya ötödik emeletén látható az „Egyiptom – a Nílus ajándéka” címet viselő tárlat, amely a világutazó Hertlík Ján magángyűjteményéből származó legszebb és legismertebb egyiptomi műtárgyak másolatait szemlélteti. A kiállítás 2024. augusztus 31-ig tekinthető meg.

objavenie_Tutanchamonovej_hrobky

 

A prágai Cseh Egyiptológiai Intézet "Tutanhamon sírjának felfedezése" című kiállítása, amely az alsó vár kazamatájában kapott helyet, a híres ókori egyiptomi fáraó – Howard Carter régész által 100 évvel ezelőtt felfedezett – sírkamrájának rekonstrukcióját is bemutatja. Az említett kiállítás megvalósítását a Turisztikai Nógrád és Polyána-hegyalja Területi Idegenforgalmi Szervezet és a Besztercebányai Megyei Önkormányzat támogatta. A tárlat 2024 augusztus 31-ig tekinthető meg.

petofi_sandorA „Lássa, kedves öcsém – zo Slováka všecko vystane, ešte aj magyar költő“ című kiállítás megnyitója 2023. május 13-án 19:00 órától valósul meg, amely Petőfi Sándor, a költőóriás és szabadságharcos születésének 200. évfordulója alkalmából megrendezett Petőfi nyomában Gömörben és Nógrádban című kiállításláncolat része, melynek keretében a losonci Nógrádi Múzeum és Galériában, a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban, a Magyar Nemzeti Múzeum szécsényi Forgách–Lipthay Kastélymúzeumában, illetve a balassagyarmati Palóc Múzeumában is nyílt vagy nyílik tárlat. A füleki tematikailag a poéta szlovák származását, kapcsolatait a szlovák nemzeti mozgalom alakjaival a 19. században, a szlovák nemzethez és származásához való viszonyát, verseinek szlovák nyelvű fordításait, valamint a szlovák kultúrában és az oktatásban betöltött helyét dolgozza fel. Ezen felül ismerteti Petőfi Sándor füleki látogatásának körülményeit, s felidézi azt a korabeli miliőt, amelyet itt tartózkodása során tapasztalhatott.

plagat_v_historiiA Füleki Vármúzeum szeretettel meghív minden érdeklődőt „A történelem a plakátokon, plakátok a történelemben“ című kiállítás megnyitójára, amely 2023. március 14-én valósul meg a Bebek-toronyban. A tárlat a SZNM – miavai Szlovák Nemzeti Tanácsok Múzeumának együttműködésével valósul meg. A plakát története a 19. századig, a szecesszió koráig nyúlik vissza. A modern plakát atyjaként Jules Chéret-t tartják számon. A kormányok az első világháború alatt használták először a plakátot és a reklámtechnikát. A 20. század elején Walter Dill Scott és Gustave Le Bon pszichológusok úgy vélték, hogy a tömegek a tudatalattijukon keresztül fogékonyak az irracionális impulzusokra és az ismétlődő, vonzó szlogenekre. Tisztában voltak azzal, hogy a tömegek kihasználhatóvá válnak a demagógok által, de a plakátokon keresztül történő hatékony információterjesztés előnyei eloszlatták a félelmeket.

Az ideérkezők posztereket és  plakátillusztrációkat láthatnak majd, amelyeket a modern történelemben propagációs, véleményformálási, harcra buzdító és háborúellenes, valamint propagandacélokra használtak. A képanyagot kísérőszövegek egészítik ki. A 16:00 órakor kezdődő megnyitó zenei aláfestéséről ezúttal a füleki és a losonci művészeti iskola diákjai gondoskodnak, akik egyben a FVM munkatársainak gyermekei.

Március 15-től a vár a hét minden napján, 10:00 és 18:00 óra között várja látogatóit, akik részére idén is újdonságok, jó néhány érdekes kiállítás, kulturális és ismeretterjesztő rendezvény, valamint alkotóműhely van készülőben. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

    umelecke_remeslo

 VÁLTOZÁS!!! A kiállítás 2022. november 15-ig tekinthető meg.

A vándorkiállítás, amely a Hodrushámori Iparművészeti Magán Szakközépiskola diákjainak köszönhető, a bronzkortól az újkorig terjedő időszakot mutatja be a látogatóknak. A szinte feledésbe merült eredeti technikákkal készült, régészeti leletekről mintázott replikák között találunk vértezeteket, fegyvereket, ékszereket és más kiegészítőket, valamint használati tárgyakat. A tárlatot a múzeum gyűjteményi és kiállítási tárgyai egészítik ki.  A rendezvény kísérőprogramjaként sor kerül az iskola tanszakjainak bemutatójára is. A kiállítás először 2016-ban debütált Pozsonyban. Azóta majdnem egész Szlovákiát beutazta, s az utóbbi években Losoncon, Újbányán, Komáromban, Rimaszombatban, Léván, Poprádon és Breznóbányán láthatták az érdeklődők.

muzeumok_es_galeriak_ejszakaja_fuleken

Két év szünet után a Füleki Vármúzeum újra bekapcsolódik a Múzeumok és Galériák Éjszakája elnevezésű hagyományos össz-szlovákiai rendezvénybe, mely 2022. május 14-én kerül megrendezésre. A műsor a Városi Honismereti Múzeumban indul, ahol a múzeum régésze 18:00-tól szlovák nyelven, 18:30-tól pedig magyar nyelven ismerteti az érdeklődőkkel „Az elmúlt évek legértékesebb régészeti leletei Fülekről“ c. kiállítás részleteit. A látogatók többek között megtekinthetik az utóbbi évek legfigyelemreméltóbb régészeti leleteit, mint például ezüst- és rézérméket, ólomzárakat, különféle ékszereket, ruhatartozékokat, illetve más, fémből és csontból készült díszeket, valamint betekintést nyernek a várban és a váralján az elmúlt években végbement régészeti ásatások részleteibe. Megtekinthető lesz természetesen a múzeum állandó tárlata és sor kerül az egykori füleki Üzemi Klub mellett dolgozó filmes szakkör által készített közkedvelt archív filmek, valamint a füleki gyárak múltját bemutató digitalizált fényképekből összeállított válogatás vetítésére.

Bővebben: Múzeumok és Galériák Éjszakája Füleken 2022

Két rendkívüli év után a füleki vár ismét márciusban nyitja meg kapuit, ahogy azt már több esztendeje megszokhattuk. Az állami műemléket kezelő szervezet folyamatosan törekszik történelmünk egyes mozaikdarabkáinak érdekes, de ugyanakkor tanulságos bemutatására. A turistaidény ez alkalommal „A könyvnyomtatás fejlődése a középkortól napjainkig” című kiállítással veszi kezdetét, melynek ünnepélyes megnyitójára 2022. március 14-én, 16:30 órakor kerül sor a vár Bebek-tornyának ötödik szintjén. A Defensores történelmi csoport által összeállított tárlat a könyvnyomtatás történetét mutatja be a 15. századtól egészen a 20. századig.

Bővebben: A turistaidény a füleki várban a könyvnyomtatás fejlődését bemutató kiállítással veszi kezdetét

Fotonatura 2021

 A füleki várban kap helyet a NATURA 2021 amatőr fotópályázat fényképeit bemutató időszaki kiállítás 

     Az idei tavasz utolsó havában, amikor még mindig érvényben voltak a szigorú járványügyi korlátozások, a Füleki Vármúzeum a Geopark Novohrad-Nógrád JSZT-vel együttműködve amatőr fotópályázatot hirdetett. A FOTONATURA 2021 c. versenykiírásra, amely májustól júniusig zajlott, a Fülek környéki túraútvonalakon készített természetfotókkal lehetett nevezni. A pályázat kihirdetését a térség turisztikai lehetőségei iránt mutatott érdeklődés ihlette, melyek részletes és tartalmas cikkek formájában kerültek bemutatásra a Füleki Hírlap önkormányzati havilap téli és tavaszi számaiban. A rovat célja az volt, hogy felhívja a figyelmet tájaink számtalan természeti, földtani és kultúrtörténeti nevezetességeire, amelyek az első határon átnyúló, Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark részét képezik, valamint hogy természetjárásra és az említett értékek védelmére ösztönözze a nyilvánosságot. 

Bővebben: A FOTONATURA 2021 kiállítás megnyitója és díjkiosztója

 
 
 
 
Ez a weboldal a felhasználói élmény fokozása érdekében sütiket (cookie) használ.