• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

Fotonatura 2021

 

Kvôli uzavretiu štátnych hraníc zo strany Maďarska sa Fiľakovské hradné hry, plánované na 27. september, zrušia. XIV. Medzinárodná súťaž v historickej lukostreľbe o titul „Lukostrelec Novohradu“ a hodnosť „Obranca Fiľakovského hradu“ sa napriek tomu uskutoční podľa plánov v réžii Občianskeho združenia Fiľakovskí vlci. 

Milovníci historických zbraní sa môžu prihlásiť do lukostreleckej súťaže na stránke http://www.sla3d.sk.

 

Mimoriadna situácia spojená s koronavírusom poznačila aj Hradné múzeum vo Fiľakove. Čo sa týka veľkých tradičných podujatí, májová Noc múzeí a galérií sa musela zrušiť, avšak hradné hry sa uskutočnia v náhradnom termíne. Dvojdňové podujatie sa začne v tomto roku trochu nezvyčajne, keďže XIV. Medzinárodná súťaž v historickej lukostreľbe v réžii spoluorganizátora podujatia – OZ Fiľakovskí vlci sa presunula na prvý deň, 26. septembra (sobotu). Samotné hradné hry sa uskutočnia 27. septembra (v nedeľu) v poobedňajších a večerných hodinách. Toto bohato navštevované a obľúbené podujatie je každý rok tematicky odlišne zamerané, aby zaujalo vždy niečím novým. V predošlých rokoch sa reprodukovalo napr. dobytie hradu, turecké obdobie vo Fiľakove či život na hrade v čase mieru s množstvom remeselníkov a bohatým programom. Tentokrát poskytnú hradné hry prierez dejinami Fiľakova a okolia. Počas archeologických výskumov, vykonaných na hradnom kopci a v okolí mesta, sa zistilo, že táto lokalita bola obývaná už od praveku.

Cieľom organizátorov je predstaviť návštevníkom dávno zašlé časy, aby získali prehľad aj o staršej histórii mesta, avšak vzhľadom na rozsiahlosť obdobia bude daná tematika rozdelená na dve etapy. V tej tohtoročnej bude predstavené obdobie od eneolitu po vrcholný stredovek, a ďalšia etapa, ktorá nás oboznámi s históriou počnúc od neskorého stredoveku po druhú svetovú vojnu, bude prezentovaná počas nasledujúceho ročníka hradných hier, v roku 2021.

Podujatie začne detským programom (divadelné predstavenie s prehľadom dejín od Samovej ríše po korunováciu Štefana I.; rytiersky turnaj na chodúľoch; rôzne interaktívne hry). Medzi účinkujúcimi nájdeme keltských muzikantov, barbarské národy, rímskych vojakov, ale aj Slovanov, Avarov a starých Maďarov. Novinkou tohto ročníka bude aj tzv. remeselnícky dom s výstavou prezentujúcou historické remeslá rôznych období. V priebehu celého dňa čakajú záujemcov tvorivé dielne. Každodenné činnosti, remeslá a umenie našich predkov si návštevníci môžu sami vyskúšať a spoznať v rámci workshopov. Podujatie má zároveň edukačný charakter, keďže jeho organizátori sa snažia priniesť vždy nové poznatky o histórii Fiľakova a okolia. Program na hradnom nádvorí bude počas celého trvania sprevádzať dobová hudba.

Podujatie sa realizuje s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Srdečne očakávame všetkých záujemcov!

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.