• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

              

het_esztendo_het_szempillantas

 

        Hradné múzeum vo Fiľakove pozýva všetkých milovníkov literatúry na predstavenie knihy s názvom „Hét esztendő,hét szempillantás“ (v preklade „Sedem rokov, sedem okamihov“), ktorej autormi sú Boglárka Klitsie-Szabad a fiľakovský folklorista Norbert Varga. Beseda v maďarskom jazyku sa uskutoční 24. mája 2022 o 16:30 hod., v Mestskej knižnici. Na podujatí bude možné si publikáciu aj zakúpiť.                      

tvorivo_naucny_program

 

 

  V rámci interaktívnej prednášky predvedie sprievodca Fiľakovského hradu, ktorý je zároveň členom historickej skupiny Defensores, niekoľko historických zbraní, a záujemcovia si môžu vyskúšať aj dobové kostýmy. 

Cena prednášky: 25,- EUR/skupina, trvanie – cca. 1 hodina

Kontakt: kancelária NTIC, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., tel.č.: 047-4382016, 0918-994481

Zolcer_2022

Hradné múzeum vo Fiľakove Vás srdečne pozýva na predstavenie kníh Jánosa Zolcera do Mestskej knižnice vo Fiľakove, dňa 20. apríla 2022. Beseda s autorom v slovenskom jazyku začne o 15:30 hod. Jej témou bude publikácia s názvom „Gorbačovove tajomstvá“. Predstavenie knihy „XX. század: 100 év – 100 esemény – 100 film“ v maďarskom jazyku sa uskutoční od 17:30. Zaujímavosťou literárnych diel je, že obsahujú QR-kódy umožňujúce prístup k doplňujúcim informáciám, obrazovému materiálu, filmom či videám viažucim sa k danej téme. Na podujatí bude možné si autorove publikácie aj zakúpiť. 

   Otváracie hodiny v predvianočnom období a počas sviatkov v Mestskej knižnici vo Fiľakove a v Mestskom vlastivednom múzeu. Novohradské turisticko-informačné centrum ostáva na základe protipandemických opatrení zatvorené. 

Vzhľadom na aktuálne vyhlásený stav zákazu vychádzania sú Mestské vlastivedné múzeum, Mestská knižnica a Novohradské turisticko-informačné centrum až do uvoľnenia opatrení zatvorené.

70_vyrocie_zboru  Vernisáž výstavy „70. výročie založenia fiľakovského múzea“, naplánovaná na 3. decembra 2021, sa kvôli aktuálnym protipandemickým opatreniam nebude konať, ale plánuje sa sprístupnenie výstavy online formou. 

Kohary_istvan_I

Miesto a dátum narodenia Štefana Koháryho sú neznáme, ale už v útlom veku vystupuje v dokumentoch. Prvý raz je spomenutý v roku 1629, v spisoch uložených v archíve vo Svätom Antone. Osirel veľmi mladý, jeho poručníkom sa stal Daniel Eszterházy. U Eszterházyovcov ho vychovali k hodnotám ako láska k rodnému kraju, vernosť k cisárovi a boj proti Turkom. Keď vyrástol, prebral dedičstvo po svojej rodine a usadil sa v Čabradi. S manželkou, Juditou Balassovou mal šesť detí: Štefan II., Wolfgang, Gabriel, Ján, Imrich a dievča Sofia. Bol vynikajúcim vojakom podobne ako jeho otec, Peter Koháry. Kde jeho meč nestačil, tam mu pomohol kôň menom Viktor.

Čítať ďalej: Štefan Koháry I. a jeho kôň Viktor

Členovia rodu Bebekovcov zastávali vysoké celokrajinské funkcie už v XIV. a XV. storočí, vďaka čomu boli jedným z najvplyvnejších  rodov horného Uhorska v tomto období. Ich majetky sa rozprestierali hlavne v stoliciach Novohrad, Gemer, Abov, Turňa a Borsod. K ich najsilnejším hradom patrili Salgó, Boldogkő, Szádvár a Krásna Hôrka.

Čítať ďalej: Fiľakovo a rod Bebekovcov

kacsics_erb

Etymológia – pomenovanie mesta

Pri pátraní po pomenovaniach mesta Fiľakovo sa v písomných zdrojoch môžeme stretnúť s viacerými legendami. Napríklad Matej Bel uvádza, že pastier Philip (Philippo) mal psa menom „Füles“ (Ucháň), ktorý našiel poklad. Pastier dal z neho postaviť hrad Filek. Existuje aj mienka, podľa ktorej názov Fiľakovo je vraj odvodený z keltského slova Fulaku (skrýša, ochranný hrad), ktoré polatinčili na „Fileciá“ (Filekiá). Kronikár Silhadar Mehmed aga z Fyndykly (r.1682) zas píše, že Fylek mu pripomína arabské slovo „felek“ (nebo), lebo vraj akoby sa bol hrad svojím vrcholom dotýkal až hviezd.

Čítať ďalej: Povesti a legendy o fiľakovskom hrade a meste

bona_friderika

   Jednou z priorít Mestskej knižnice vo Fiľakove je podpora miestnych literárnych tvorcov a poskytnutie priestoru na prezentáciu ich práce. V lete tohto roku sa na literárnej scéne objavila maďarsky píšuca autorka z Fiľakova, Friderika Bóna. Jej publikácia s názvom „Amoda“ vyšla vo vydavateľstve Underground Kiadó v Budapešti.

Čítať ďalej: Friderika Bóna „Amoda“

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.