• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

Podobne ako v predošlých rokoch, aj v tomto roku odštartuje Noc múzeí vo Fiľakove otvorenie troch nových aktuálnych výstav dňa 18. mája. Podujatie sa v novohradskom mestečku koná po šiesty krát. V Mestskom vlastivednom múzeu čaká návštevníkov po otvorení výstavy „Fiľakovo na starých pohľadniciach zo súkromnej zbierky Jána Spodniaka“ o 18,00 hodine koncert študentov jubilujúcej Základnej umeleckej školy vo Fiľakove v priestoroch výstavy „2x60“, ktorá je inštalovaná z príležitosti 60. výročia založenia Základnej umeleckej školy vo Fiľakove a 60. narodenín Františka Mráza, riaditeľa ZUŠ a známeho karikaturistu, autora komiksov a ilustrátora. Po koncerte budú premietané zdigitalizované archívne filmy niekdajšieho filmového krúžku Závodného klubu vo Fiľakove, ktoré zachytávajú spoločenský život vo Fiľakove v rokoch 1967-1972.

pozvankaV Bebekovej veži hradu sa o 19,00 otvára multimediálna výstava kanadskej výtvarníčky Tammy Lu pod názvom „Castling – Hradovanie“. Jej kresby a digitálne animácie otvárajú cez symboliku hradov otázky migrácií, kultúrnej pestrofarebnosti a identity, ktoré spájajú národy Kanady a strednej Európy. Viac informácií s animovanou pozvánkou a trailerom výstavy nájdete na stránke: tammylu.net

Výstava „Doba bronzová na území historického Novohradu a Gemera-Malohontu“ je spoločným projektom Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied a Hradného múzea vo Fiľakove. Popri charakteristickej hrobovej keramike budú prezentované aj vyše 3000 ročné bronzové zbrane, šperky a nástroje zo známych lokalít ako Radzovce, Hodejov, Kyjatice, Včelince a Piliny (MR). Na výstave budú použité zbierkové predmety Novohradského múzea a galérie, SNM - Múzea Betliar, Archeologického ústavu SAV, Gemersko-malohontského múzea, Stredoslovenského múzea a Maďarského národného múzea. Prednášky viažuce sa k výstave si v slovenskom, českom a maďarskom jazyku môžu záujemcovia vypočuť v kazemate hradu. Po vernisáži vystúpi s renesančnou módnou prehliadkou a tancom bratislavská skupina historického tanca Galthilion a lučenecká džezová kapela Traditional Dixie Stompers odohrá koncert s prednáškou o dejinách new orleánskeho džezu z rokov 1910-1930. Na podujatí predvedú svoje nové kostýmy členovia miestnej historickej skupiny Defensores a v dolnom hrade bude predvádzať kováčske remeslo Vladimír Eperješi, cechmajster Cechu kováčov a umeleckých kováčov na Slovensku v živej kováčskej dielni z roku 1860. Hrad osvetlený fakľami bude otvorený do 23,00. Vstup na všetky programy je voľný!!!

“Hradovanie”: výstava predstaviteľky súčasného kanadského výtvarného umenia Tammy Lu na fiľakovskom hrade

pozvankaHradné múzeum vo Fiľakove otvára 18. mája (v sobotu) o 19,00 hodine výstavu predstaviteľky súčasného kanadského výtvarného umenia Tammy Lu pod názvom “Hradovanie – Váralás – Castling”. Vernisáž bude súčasťou miestneho programu Noci múzeí.

“Hradovanie – Váralás – Castling” spája formou multimediálnej výstavy žáner umeleckej kresby s digitálnou animáciou a premietaním. Lu vytvára odkrytím symboliky hradov svojrázny vizuálny jazyk, pomocou ktorého otvára témy ako emigrácia a imigrácia, kultúrna rôznorodosť a otázky individuálnej a kolektívnej identity. Tieto témy sa síce vzťahujú na ľudský osud vo všeobecnosti, výstava však bola inšpirovaná osobnými skúsenosťami autorky Lu. Ako dieťa tajvanských a filipínskych imigrantov vyrastala totiž v takej provincii Kanady, v ktorej – popri iných národností – našlo počas uplynulých sto rokov nový domov množstvo  slovenských a maďarských prisťahovalcov.

Výstava je prvým dielom dvojdielneho medzinárodného výtvarného projektu, ktorého cieľom je vytvoriť kultúrny most medzi jedným slovenským a jedným kanadským multietnickým mestom. Prvá výstava stavia na vizuálnej a jazykovej symbolike hradov v špeciálnom kontexte fiľakovského hradu a mesta Fiľakovo. Druhá výstava sa uskutoční v Kanade, v meste Saskatoon (provincia Saskatchewan), ktorá tematicky nadviaže na umelecké diela vystavené vo Fiľakove.

Tammy Lu žila okrem Kanady v USA, na Tajvane, v Španielsku, Maďarsku a Anglicku. K Fiľakovu ju viažu rodinné väzby. Počas svojej umeleckej kariéry sa venovala maľbe, sochárstvu i módnemu návrhárstvu. V predošlých rokoch uprednostňovala kresbu a ilustráciu kníh.

Výstavu “Hradovanie – Váralás – Castling” si môžete pozrieť 18. mája od 19,00 do 23,00 hodiny v Bebekovej veži hradu. Sprístupnená bude do 13. septembra denne od 10,00 do 18,00. Hlavným sponzorom výstavy je nadácia Saskatchewan Arts Board (www.artsboard.sk.ca).

Animovaný trailer výstavy: vimeo.com/tammylu/castling
Animovaná pozvánka výstavy: vimeo.com/tammylu/castling-invitation-pozvanka-meghivo

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.