• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

archeo_den

 

Hradné múzeum pozýva všetkých záujemcov na zaujímavý program, ktorý sa uskutoční dňa 15. júna 2024 v Mestskom vlastivednom múzeu a na Fiľakovskom hrade. Každý je vítaný!

noc_muzei

        Dňa 18. mája sa môžu záujemcovia opäť tešiť na nočné prehliadky Fiľakovského hradu a Mestského vlastivedného múzea v rámci tohtoročnej Noci múzeí a galérií. Ústrednou témou podujatia bude Egypt, ktorý svojou tajomnosťou láka nielen odborníkov, ale aj cestovateľov z celého sveta. Návštevníkov čakajú vo Fiľakove tri nové výstavy a niekoľko zaujímavostí, vďaka ktorým budú mať možnosť záživnou formou spoznať časť egyptskej histórie a kultúry. Večerný program zaháji o 17:30 hodine vernisáž prvej výstavy s názvom „Slovenskí archeológovia v Egypte“ v galérii Mestského vlastivedného múzea. Výstava predstaví prácu bádateľov v krajine, kde aj v súčasnosti prebiehajú výskumy slovenských archeológov. V rámci výstavy budú k nahliadnutiu aj hodnotné exponáty z egyptských zbierok slovenských múzeí. Po vernisáži, o 18:00 hodine odznie prednáška (jazyk: sk) egyptologičky Dr. phil. Veroniky Verešovej z Ústavu Orientalistiky v Bratislave s názvom „Život a smrť na hranici staroegyptskej ríše“. Prednáška, ktorej realizáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, sa uskutoční v rámci série podujatí s názvom Do knižnice nielen pre knihy! Tých, ktorí uprednostňujú regionálnu históriu, čaká v mestskom múzeu medzi 19:00 a 22:00 hod. opakované premietanie dokumentárneho filmu (jazyk: hu, titulky: sk) s názvom „Smaltovňa Fiľakovo – Kohútí perkelt“. Režisérkou filmu je Lea Podhradská, producentom Peter Kerekes. Program pokračuje aj v areáli Fiľakovského hradu, kde najmenších odvážlivcov čaká pred výstupom na hradné nádvorie lov na pavúky v protileteckom úkryte od 18:45 hod., s opakovaním každú ďalšiu hodinu. O 19:00 hod. sa na hrade otvoria dve výstavy. Výstava Českého egyptologického ústavu v Prahe s názvom „Objavenie Tutanchamonovej hrobky“ bude inštalovaná v kazemate dolného hradu, a predstaví aj rekonštrukciu hrobovej komory známeho faraóna starovekého Egypta, objavenú archeológom Howardom Carterom pred 100 rokmi.

Čítať ďalej: Noc múzeí a galérií 2024 vo Fiľakove

 

Mesto môžu návštevníci odteraz spoznávať prostredníctvom digitálneho sprievodcu. Inovatívne riešenie im umožní objavovať históriu mesta, ako aj jeho príbehy z dávnej minulosti i súčasnosti v troch jazykových mutáciách.

Aplikácia ponúka na tento účel dve možnosti:

1. Na piatich orientačných bodoch hradu, z ktorých je výborný výhľad na mesto, sú umiestnené informačné tabule (na ochodzi Bebekovej veže juhovýchodným, juhozápadným a západným smerom, vo východnej časti horného hradu - juhozápadným smerom, a v najvyššom, pre turistov dostupnom bode hradu - smerom na sever). Načítaním QR kódov vyznačených na tabuliach si môžete prečítať alebo vypočuť krátku prezentáciu pozoruhodnosti, ktorá sa naskytá v panoráme z daného miesta, ilustrovanú fotoprílohou a videozáznamom.

2. Tí, ktorí túžia po malej prechádzke navyše, môžu tieto pozoruhodnosti navštíviť a pozrieť zblízka. Pomôže im v tom navigačná funkcia zabudovaná do aplikácie. Na jednotlivých miestach sme taktiež umiestnili informačné tabule s QR kódmi, ktoré potvrdzujú, že ste na správnom mieste. Načítaním kódov sa môžete dozvedieť zaujímavosti o danej historickej pamiatke, ale medzi jednotlivými lokalitami sa dá ľahko zorientovať aj v rámci aplikácie.

Snažili sme sa vytvoriť ľahko obsluhovateľný a prehľadný nástroj na spoznanie atraktivít mesta. Pre používanie aplikácie je potrebné zapnúť mobilné dáta (internet), respektíve určiť polohu pre funkciu navigácie.

digitalny_sprievodca

hangterapia_hangtalakkal

 

Hradné múzeum vo Fiľakove opäť srdečne pozýva všetkých záujemcov na zvukovú terapiu pod vedením Eriky Bencsik, ktorá sa uskutoční 12. apríla 2024 o 16:30 hodine v Mestskej knižnici vo Fiľakove. Vibrácie generované tibetskými zvukovými miskami priaznivo ovplyvňujú telesné procesy, regenerujú nervový systém, redukujú napätie spôsobené každodenným stresom, stimulujú činnosť nášho imunitného systému, odstraňujú energetické bloky a urýchľujú regeneračné procesy. Srdečne očakávame každého, kto túži po oddychu a relaxe! Kto premeškal predošlé stretnutie, je tu ďalšia príležitosť! Vstupné na podujatie je 4,50 €.

konyvbemutato_konyvtar

 


Hradné múzeum pozýva všetkých záujemcov na ďalšiu čitateľskú besedu, ktorá sa uskutoční 28. marca 2024, o 16:30 hod. v Mestskej knižnici vo Fiľakove. Počas podujatia predstavia autori József Puntigán a Zora Nagyová knihu o živote pedagóga, regionálneho historika a etnografa Istvána Böszörményiho. Podujatie sa uskutoční v maďarskom jazyku. Každý je vítaný!

vystava_mimoza2

 

Hradné múzeum vo Fiľakove pozýva milovníkov výtvarného umenia a všetkých záujemcov na vernisáž výstavy miestnej výtvarníčky Kristíny Šuhajovej s názvom Mimóza II, ktorá sa uskutoční dňa 14.3.2024, o 16:30 hodine na 5. poschodí Bebekovej bašty. Výstava tematicky nadväzuje na predošlú spred vyše desiatich rokov, a pozostáva z výberu doterajších diel autorky. Kristína Šuhajová študovala módne návrhárstvo na Súkromnej strednej umeleckej škole vo Zvolene, následne ukončila Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici, a neskôr Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Počas posledných rokov sa venovala hlavne deťom, pôsobila na viacerých základných školách v Lučenci a vo Fiľakove, ale aj v materskej škole v Šávoli. Momentálne je učiteľkou na Základnej škole s vyučovacím jazykom slovenským na Farskej lúke vo Fiľakove. Autorská výstava Kristíny Šuhajovej je pestrofarebným výbuchom inšpirácií vychádzajúcich z jej prostredia. Svojimi dielami reaguje na udalosti okolo seba samej, sú to reakcie na osoby, rôzne príjemné aj nepríjemné situácie alebo inšpirujúce impulzy, ktoré v nej zanechali nejakú stopu. Využíva pestrosť palety, dekoratívne a streetartové prvky. Je to kombinácia maľby a šablóny, aplikovaná väčšinou akrylom či sprejom, následne dotváraná fixkami i tušom. Obrazy sú často doplnené aj o písaný text v rôznych jazykoch. Jej maľby pôsobia veľmi dynamicky, miestami až infantilne, sú popretkávané akýmsi morbídnym a čiernym humorom. Autorka má za sebou už viacero výstav.

Čítať ďalej: Vernisáž výstavy Kristíny Šuhajovej s názvom Mimóza II

zvukova_terapia_2

 

Hradné múzeum vo Fiľakove opäť srdečne pozýva všetkých záujemcov na zvukovú terapiu pod vedením Eriky Bencsik, ktorá sa uskutoční 8. marca 2024 o 16:30 hodine v Mestskej knižnici vo Fiľakove. Vibrácie generované tibetskými zvukovými miskami priaznivo ovplyvňujú telesné procesy, regenerujú nervový systém, redukujú napätie spôsobené každodenným stresom, stimulujú činnosť nášho imunitného systému, odstraňujú energetické bloky a urýchľujú regeneračné procesy. Srdečne očakávame každého, kto túži po oddychu a relaxe! Kto premeškal predošlé stretnutie, je tu ďalšia príležitosť! Vstupné na podujatie je 4,50 €.

iro_olvaso_talalkozo

 

       Hradné múzeum vo Fiľakove pozýva milovníkov literatúry na čitateľskú besedu s obľúbenou spisovateľkou Petrou Džerengovou, ktorá sa uskutoční 7. marca 2024 o 16:00 hodine, v Mestskej knižnici. V dopoludňajších hodinách sa môžu na autorku tešiť žiaci miestnych základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským. Spisovateľka píše nielen ženské romány, ale aj knihy pre deti, ba prednedávnom upriamila pozornosť aj na gurmánov, keďže v roku 2023 vyšla jej najnovšia publikácia s názvom „Recepty z terasky“. Petra Džerengová je známa najmä ako autorka viacerých kníh a riaditeľka Karloveskej knižnice, no popri tom je aj vášnivá kuchárka, športovkyňa, otužilkyňa i cestovateľka (doteraz precestovala 60 krajín, odkiaľ si priniesla aj zopár receptov). Ak vás zaujíma, ako sa autorka dostala k beletrii, ako vie skĺbiť rodičovstvo a prácu, poprípade ste jej verným čitateľom, pozývame Vás na predstavenie jej kníh a následnú besedu so spisovateľkou. Podujatie, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, sa uskutoční v rámci série podujatí pod názvom Do knižnice nielen pre knihy! Všetci záujemcovia sú srdečne vítaní! Keďže marec je známy ako mesiac knihy, pracovníci inštitúcie pripravili tentokrát aj sprievodný program. V ten istý deň, od 14:00 do 17:30 hod. sa môžu tešiť na novinku „knihomoli“, nakoľko sa vo vestibule knižnice po prvýkrát uskutoční burza kníh, spojená s malým občerstvením.

Čítať ďalej: Čitateľská beseda s Petrou Džerengovou a burza kníh v Mestskej knižnici vo Fiľakove

plagát_predstavenie_knihy


    Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva milovníkov literatúry a všetkých záujemcov na prezentáciu najnovšej knihy v tomto regióne už dobre známeho spisovateľa Zoltána Szásziho s názvom „13 – Rozprávky, poviedky, príbehy“, ktorú vydalo v roku 2023 vydavateľstvo Kalligram v Bratislave. Dej sa odohráva nielen v našej prítomnosti a dávnej minulosti, ale aj v ďalekej budúcnosti. Príbehy sú veľmi rôznorodé, ale predsa ich niečo spája: stredobodom každej novely je duša. Zabudnutá, práve sa prebúdzajúca, pozerajúca sa samej sebe do tváre, milujúca, znovuzrodená, lúčiaca sa, či duša odlietajúca, vďaka ktorej vzniknú nadčasové a večne aktuálne poviedky. „Humor preniká aj desivou víziou budúcnosti, zločinom, šťastím, smrťou a omylom, poetickosť je stále prítomná aj v historických tragédiách a v tých najbolestivejších situáciách, pričom medzi múrmi, nad mestom a vo vzduchu kolujú príbehy a útržky melódií.“- takto sa o knihe zmieňuje Emőke Lovas, redaktorka zväzku. Kniha, napísaná bravúrnym štýlom, bola vydaná vďaka dotácii Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Ako „Kispityu“ prežil jadrový útok, ale načo? Ako sa „Kisnagypityuho“ reinkarnovaná duša stretne s „Dzsézim“? Ovládajú svet mačky? A prečo sa má ísť tancovať každý piatok? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto a podobné otázky, a tiež by ste chceli nahliadnuť do skutočnej čitateľskej lahôdky, navštívte Mestskú knižnicu vo Fiľakove dňa 22. februára 2024, o 16:30 hodine. S autorom sa bude rozprávať poet, redaktor, prekladateľ a hudobník Zorán Ardamica. Podujatie prebehne v maďarskom jazyku.

 

Na základe spolupráce s online časopisom Daibau zverejňujeme link na článok o pamätihodnostiach vo Fiľakove:

https://www.daibau.sk/clanok/1666/filakovo_-_mestecko_s_bohatou_historiou_nad_ktorym_sa_vypina_majestatny_hrad

Ďakujeme za zverejnenie!

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.