• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

gaal_lajos

 

Hradné múzeum pozýva všetkých záujemcov na fiľakovskú prezentáciu knihy Ľudovíta Gaála s názvom A cserkészliliom peremvidéki szirmai, ktorá obohacuje doterajšiu tvorbu autora, a bola vydaná v októbri tohto roka. Publikácia predstaví podrobne začiatky skautingu, poskytne informácie o lordovi Robertovi Baden-Powelovi z Gilwellu, generálovi britskej armády, ktorý v roku 1907 zorganizoval prvý skautský tábor. Kniha pokrýva nielen 110-ročnú históriu skautingu v Rimavskej Sobote, ale zaoberá sa aj dejinami jaskyniarstva a samotného mesta. Autorskú besedu vedie v maďarskom jazyku Attila Vörös. Podujatie sa uskutoční 25. októbra 2023, o 16:00 hodine v Mestskej knižnici vo Fiľakove.

nechajte_auto_doma

 

Hradné múzeum vo Fiľakove sa pripojilo k výzve Banskobystrického samosprávneho kraja – Nechajte auto doma počas víkendu 16. – 17. septembra. Peší návštevníci, cyklisti, kolobežkári a všetci tí, ktorí pri ceste za kultúrou využijú vlak alebo autobus, budú mať 50 %-nú zľavu zo vstupného na Fiľakovský hrad. Okrem bežnej individuálnej prehliadky expozícií a aktuálnych výstav je pre záujemcov pripravená ako sprievodná aktivita prehliadka historických zbraní a odevu z obdobia 16. a 17. storočia. Každého srdečne očakávame!

filakovsky_hradny_beh

 

Po úspešnom prvom ročníku Vás Športový klub Novohrad Fiľakovo spolu s Mestom Fiľakovo a Hradným múzeom vo Fiľakove, srdečne pozývajú na 2. ročník hradného behu. Na pretekoch sa môžete tešiť na 5km a 10km rovinatú trať a 5km Nordic walking, pre deti máme pripravané prekážkové behy a rôzne programy.

Hradné múzeum vo Fiľakove oznamuje záujemcom/návštevníkom, že 25. a 26. augusta 2023 bude hrad - v záujme bezproblémového otvorenia brány tu konajúceho sa festivalu Várlak - otvorený do 17:00 hod. Za pochopenie ďakujeme!

hradne_hry_2023

 

   Druhého septembra bude na fiľakovskom hradnom nádvorí vládnuť skutočná historická atmosféra. Návštevníci sa môžu tešiť na XXIII. ročník Fiľakovských hradných hier, počas ktorých sa budú môcť oboznámiť s každodenným životom, autentickou kultúrou a tradíciami obdobia, kedy hrad zastával významnú vojenskú a strategickú funkciu. Sobotňajšie popoludnie začne chodúľovým divadelným predstavením pre deti s názvom „Najvyšší remeselníci“, a úsmev na tvári im dozaista vyčaria aj historickí zabávači či rytierska dráha. V rámci nej bude zriadený historický tábor so stanovišťami, vhodný tak pre úplne malé deti, ako aj tie staršie. Účinkujúce historické skupiny nám priblížia život vo vojenských táboroch, bojové techniky a zbrane používané v období medzi 13. a 17. storočím, ale takisto aj bežný život našich predkov, ba dokonca aj dobový bosorácky proces. Zaujímavosťou tohto ročníka budú ukážky tancov a odevu z doby renesancie a baroka. Chov zvierat a ich využitie v minulosti priblížia ukážky historických plemien pastierskych a loveckých psov. Záujemcovia sa dozvedia, ako ľudia využívali jednotlivé plemená pri love, obrane a pasení domácich zvierat, prípadne na vojenské účely v období stredoveku. Na dovednosti a všeobecné poznatky o dravých vtákoch sa môžu účastníci tešiť počas sokoliarskeho predstavenia. V rámci tvorivých dielní si môžu vyskúšať zakladanie ohňa kresadlom, odlievanie olovených guliek do strelných zbraní a sekanie šabľou. Program bude ukončený koncertom barokovej hudby v nádhernej atmosfére večerného hradu.

Čítať ďalej: Na Fiľakovskom hrade opäť ožije história počas XXIII. ročníka hradných hier

zlaty_sspendlik

 

Jeden z prvých tohtoročných Zlatých špendlíkov putuje do Banskobystrického kraja na Fiľakovský hrad – podľa hodnotenia používateľov Máp Google

Top hradom alebo zámkom Banskobystrického kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Fiľakovský hrad. Jedno z prvých tohtoročných ocenení Zlatý špendlík – Po stopách slovenských hradov a zámkov si na hrade osobne prevzala Valéria Budaiová, zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove, pod ktorého správu Fiľakovský hrad patrí. Samotné ocenenie má podobu špendlíka a vychádza zo zobrazenia hľadaného miesta na Mapách Google. Najbližší týždeň predstavíme postupne jednotlivé hrady a zámky v každom kraji, ktoré získavajú toto ocenenie.
„Ďakujeme za ocenenie, veľmi si ho vážime. Samozrejme je pre nás veľkým prekvapením, hlavne preto, že v Banskobystrickom kraji je silná konkurencia. Zároveň nás však utvrdzuje v tom, že napriek nízkemu počtu pracovníkov to, čo robíme, robíme dobre. Snahou nášho mladého kolektívu zamestnancov je sprístupniť pre turistov históriu hradu a mesta nielen formou zaujímavých výstav, ale aj pomocou neustálych inovácií. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí na náš hrad zavítali a svojim kladným hodnotením prispeli k získaniu tejto ceny,“ hovorí Valéria Budaiová, zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove.
Fiľakovský hrad je dominantou mesta Fiľakovo. Prvá písomná zmienka o hrade je už z roku 1242. Za mnohé stáročia bol hrad v rukách rôznych majiteľov, dokonca aj známeho Matúša Čáka Trenčianskeho v 14. storočí. Kvôli tureckému ohrozeniu sa v 16. storočí z hradu stala mohutná renesančná pevnosť, ktorá nakoniec aj do rúk Turkov padla. O Fiľakovský hrad sa bojovalo mnohé stáročia, čo vyústilo koncom 17. storočia do veľkého požiaru a okrem samotného hradu vyhorel aj župný archív.  

Čítať ďalej: Jeden z prvých tohtoročných Zlatých špendlíkov putuje do Banskobystrického kraja na Fiľakovský...

Hradné múzeum vo Fiľakove oznamuje záujemcom/návštevníkom, že 25. a 26. augusta 2023 bude hrad - v záujme bezproblémového otvorenia brány tu konajúceho sa festivalu Várlak - otvorený do 17:00 hod. Za pochopenie ďakujeme!

dvojita_prednaska_v_kniznici          

     14. júna 2023 sa v Mestskej knižnici vo Fiľakove uskutoční dvojitá beseda venovaná konfliktu na Ukrajine. Od 17:30 hodiny si účastníci budú môcť vypočuť v slovenskom jazyku osobné zážitky a skúsenosti humanitárneho pracovníka, fotografa a cestovateľa Antona (Tonyho) Friča, zdokumentované fotografiami, čomu bude od 16:00 hodiny predchádzať predstavenie novej knihy Jánosa Zolcera v maďarskom jazyku. Potom, čo pred rokom predstavil János Zolcer vo Fiľakove svoju knihu s názvom „Gorbačovove tajomstvá“, sa môžu miestni čitatelia opäť tešiť na stretnutie s autorom a na jeho novú publikáciu. Novinár, televízny producent a spisovateľ sa narodil v Balogu nad Ipľom, v období bývalého Československa, neskôr emigroval do Nemecka, a v súčasnosti žije v Budapešti. V roku 1989 založil v Nemecku produkčnú spoločnosť Zolcer TV, ktorá nakrúcala reportážne a dokumentárne filmy pre európske, americké a japonské televízne stanice. Ako spisovateľ nám prostredníctvom svojich kníh dovolí nazrieť do sovietskej i medzinárodnej politiky. Témou nového výtlačku, prezentovaného počas nadchádzajúcej besedy, je vojna na Ukrajine. Zaoberá sa pozadím a motívmi rusko-ukrajinského konfliktu, umožní nahliadnuť do zákerného mechanizmu fungovania Kremľa a bývalého Sovietskeho zväzu. Hľadaním paralel sa vracia až do obdobia vlády ruských cárov, a rozoberá súčasné otázky o tom, ako dlho bude ešte trvať vojna, kedy bude možné nastoliť mier, či bude jadrová vojna, prečo navzájom nerokujú znepriatelené strany, alebo či môže mať Moskva nového cára, respektíve vodcu, akým bol Gorbačov? Textový obsah knihy dopĺňa 60 farebných a 500 čiernobielych fotografií. Následne bude možné si publikácie autora na mieste aj zakúpiť.

Čítať ďalej: Dvojitá prednáška o vojne na Ukrajine vo fiľakovskej knižnici

                 Hradné múzeum vo Fiľakove Vás srdečne pozýva na premietanie filmu s názvom Smaltovňa Fiľakovo - Kohútí perkelt a besedu s autormi, ktoré podujatie sa uskutoční 24. mája 2023 o 17:00 hod. v Mestskom kultúrnom stredisku vo Fiľakove. Film bude premietaný v maďarskom jazyku so slovenskými titulkami. Beseda bude prebiehať striedavo v slovenskom a maďarskom jazyku, bez (vzájomného) tlmočenia!premietanie_filmu

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.